Úvod Příčiny bolesti žaludku

Příčiny bolesti žaludku

Příčin bolesti žaludku je mnoho a jejich závažnost může být různá. Někdy je bolest žaludku hlavní symptom, jindy pouze vedlejší. Přiblížíme si alespoň některé příčiny bolesti žaludku.

Bolesti žaludku z jídla

Snad každému se někdy stalo, že snědl něco, co mu úplně nesedlo, a po čem ho bolel žaludek. Někdy dojde ke zvracení, v jiných případech je žaludek jen podrážděný.
Horší bolesti žaludku mohou člověka postihnout v případě, že sní něco „špatného“. Může se vyskytnout i salmonelóza, což je průjmové onemocnění bakteriálního původu. Projevuje se střevními potížemi, ale typická je i bolest žaludku. Dalšími příznaky nemoci jsou průjem, křeče v břiše, únava, zvýšená tělesná teplota, zvracení či pocit na zvracení atd.
Salmonelóza se projeví nejpozději do 48 hodin po nákaze. Často i dříve. Během onemocnění je nutné doplňovat tekutiny. Důležité jsou i střevní desinficiencie, které zbavují střeva choroboplodných zárodků. Dávají se i léky proti zvracení. Součástí léčby je rovněž dieta.

Stres

V dnešní uspěchané době je mnoho lidí ve stresu. Stres má negativní dopady na naše zdraví v mnoha ohledech. Projevuje se i bolestmi žaludku. Dokonce může způsobit žaludeční neurózu.
Žaludeční neuróza se projevuje tak, že způsobuje bolest žaludku, ale nedaří se odhalit z lékařského hlediska žádný důvod.
A proč zrovna stres způsobuje bolesti žaludku? Máme-li dlouhodobý či častý stres, dochází často i ke svíravému pocitu žaludku. To jistě známe všichni. Jenže u žaludeční neurózy přetrvává svíravá bolest žaludku i v případě, že zrovna jedinec není v akutním stresu.

Žaludeční vředy

Bolesti žaludku mohou mít také příčinu v žaludečních vředech. Jde o zánětlivé onemocnění, které způsobuje porušení stěny žaludeční sliznice. K poškození dochází kvůli přímému působení kyseliny chlorovodíkové.
Žaludeční vředy jsou označované jako civilizační nemoc a k jejich vzniku často dochází způsobem našeho stravování. Častou příčinou je stres. Příčiny však mohou být rozmanité. Patří mezi ně bakterie Helicobacter pylori, nadměrná produkce některých hormonů atd.
Hlavními příznaky při žaludečních vředech je nechutenství, bolest žaludku, zvracení, pocit na zvracení a průjem.
Vhodnou prevencí proti žaludečním vředům je vyvarovat se rizikovým faktorům, mezi které patří špatná životospráva, léky, stres, kouření, alkohol a pití kávy. Jedním z faktorů je také dědičnost. Tu však ovlivnit nemůžeme.
Žaludeční vředy se léčí léky, které zabraňují vylučování kyseliny chlorovodíkové v žaludku. Je-li příčinou onemocnění Helicobacter pylori, nasazují se také antibiotika. Při velkých bolestech se pacientovi také podávají léky k tlumení obtíží trávicího ústrojí.

Bezoáry

Bezoár představuje těleso, které se vytvoří v zažívacím traktu. Je utvořené ze spolykané potravy, která není stravitelná. Bezoáry se neobjevují jen u lidí, ale i u zvířat. U lidí se nevyskytují často.
Jsou určité predispozice, které způsobují, že někteří lidé mají předpoklady k vytvoření bezoárů. Mezi tyto predispozice patří porucha motility (pohyblivosti) žaludku. Motilita žaludku může být způsobená různými příčinami. Mezi ty nejčastější patří diabetická neuropatie či snížené množství žaludeční šťáv.
Bezoár lze odhalit endoskopií, ale také ultrazvukovým vyšetření či tomografií. Příznaky při bezoárech jsou pocit plnosti, nauzea, zvracen, bolení žaludku. Někdy dochází ke zvracení krve.
Bezoáry se většinou řeší žaludečními výplachy, podporou pohybu žaludečních stěn či rozrušením endoskopickým rozbitím. Pouze v případě, že nic nepomůže, přistupuje se k chirurgickému zákroku.
Máme různé bezoáry, které rozlišujeme podle toho, jak vznikly. Dělíme je na:

 • fytobezoáry: Jsou tvořené z rostlinných vláken. Mezi ně mohou patřit vlákna fíků, pomerančů, stopek vinných hroznů, kůže dýně atd.
 • diospyrobezoáry: Představují poddruh fytobezoárů.
 • trichobezoáry: Vytváří se z vlasů, které se mohou proplétat v žaludku i s dalšími látkami.
 • framkobezoáry: Mohou vznikat působením některých léčiv.
 • ostatní

Gastropatie

Gastropatie představuje choroby žaludku, které se vyznačují nezánětlivostí a nenádorovitostí. Existují různé druhy gastropatií. Jsou jimi:

 • hemoragická gastropatie: V důsledku této nemoci dochází k funkční poruše krevních cév ve stěně žaludku. Krvácení je důsledkem poruchy žaludeční cirkulace. Nemoc se projevuje zvracením s červenou krví či stolicí s natrávenou krví. Diagnostika se provádí na základě endoskopie. Lečí se hemostyptiky. Pouze v extrémních případech se přistupuje k chirurgickým zákrokům. Mnohdy je hemoragická gastropatie sekundární. V těchto případech je nutné zaměřit se na léčbu prvotní příčiny.
 • papulózní gastropatie: Jde o vleklé onemocnění žaludku. Je charakteristické výskytem papul. Ty jsou nejčastěji v antru. Papuly se podobají velikostně i tvarově hrášku.
 • aftózní gastropatie: Představuje ložisko lézí, které se podobají aftám. Nachází se také v žaludku, konkrétně v antru.
 • portální hypertenzní gastropatie: Při tomto onemocnění dochází ke změně žaludeční sliznice. Endoskopie odhalí výskyt rudých skvrn a někdy dochází ke krvácení.
 • exsudativní gastropatie (Ménétrierova nemoc): Dochází ke ztluštění sliznice. Projevuje se hubnutím a v některých případech průjmy. Diagnostikuje se gastroskopií a nutná je také biopsie a histologické vyšetření.
 • gastropatie z NSA: Projevuje se různými změnami žaludeční stěny. Vyskytuje se převážně u žen v pokročilejším věku.

Žaludeční polypy

Žaludeční polypy mají různý tvar i různou velikost. Při objevení žaludečních polypů je třeba udělat histologické vyšetření, aby se určilo, zda je polyp nádorový či nenádorový. Pokud je nádorový, jde často i metastázy jiných nádorů.
Nenádorové polypy mají různou podobu a mnohdy se nijak neprojevují. Není výjimkou, že se na ně přijde pouze náhodou.
Je-li podezření na žaludeční polypy, je nutné podstoupit endoskopické vyšetření s biopsií.
Vzácným stavem je žaludeční polypóza, při které se vyskytuje velké množství polypů v žaludku.

Solární syndrom

Solární syndrom představuje onemocnění žaludku. Projevuje se zažívacími problémy, ale není tu organický podklad choroby.
U solárního syndromu vychází bolest ze solárního plexu. Příčina není objasněná. Odborníci se domnívají, že to souvisí s neurózou.
Bolest při solárním syndromu je v nadbřišku a často vystřeluje až k žebrům. Diagnostika se provádí prohmatem a vyloučením jiných onemocněních. Solární syndrom se léčí úpravou životosprávy, která by měla vylučovat alkohol a kouření. Pokud se ukáže souvislost s neurózou, předepisují lékař i léky proti úzkosti a uklidňující léky.

Lymfomy žaludku

Nemocí žaludku mohou být i lymfomy žaludku. Většinou jde o druhotné postižení žaludku. Rozlišujeme lymfomy s nízkým a vysokým stupněm malignity. Dále jsou systémové a žaludeční lymfomy. K odhalení lymfomů dochází endoskopickou mnohočetnou biopsií. Je totiž třeba vyloučit karcinom. U lymfomů se objevuje Helicobactera pylori. Proto je nutné při léčení její vymýcení. Hlavní léčbou je chemoterapie.

Dyspepsie

Dyspepsie představuje trávicí potíže, které může mít občas každý člověk. Projevuje se pocitem tlaku a plnosti, žaludkem na vodě, nechutenstvím, říháním a pocitem špatného trávení.
Dyspepsie může souviset s onemocnění orgánů trávicí soustavy, ale také vzniká na základě poruch, které prvotně s trávicí soustavou vůbec nesouvisí.
Další možností je funkční žaludeční dyspepsie, která je způsobená poruchou funkce žaludku. To souvisí zpravidla poruchou hybnosti žaludku.
Proti dyspepsii si podávají různé léky podle toho, jakou příčinu se podaří odhalit. Nejčastěji se podávají prokinetika či trávicí enzymy. Někdy lékaři předepisují antacidy, atd.
Vhodnou prevencí je správná životospráv a vynechání stresu. Jedinec může mít k dyspepsii genetické předpoklady. Při diagnostice je důležité vyloučit jiné onemocnění. Někdy totiž může být i projevem nějaké vážnější nemoci.

Překyselení žaludku

Překyselení žaludku (acidóza) představuje rovněž civilizační chorobu. Při acidóze dochází k porušení rovnováhy mezi kyselostí a zásaditostí v našem organismu. Na základě acidózy se může vyvinout mnoho dalších nemocí. Porušení acidobazické rovnováhy má mnohé následky, mezi které patří např. špatná nálada, deprese, únava, řídnutí kostí, artritida, zubní kazy, cukrovka, vředy, ekzémy, napětí ve svalech, ledvinové kameny, bolesti hlavy atd.
Překyselení žaludku dochází většinou na základě špatné výživy, požíváním alkoholu, kouřením cigaret, přijímáním hodně cukru, pití perlivých nápojů či přijímáním mnohých bílkovin.
Překyselení žaludku se také může rozvinout, pokud budeme přijímat v potravinách nezdravá éčka, budeme-li mít duševní zátěž, ale i při nedodržování pitného režimu.

Karcinom žaludku

Karcinom žaludku představuje nádorové onemocnění, které postihuje stěnu žaludku. Jde o poměrně časté nádorové onemocnění.
Při vývoji karcinomu žaludku se na jeho vzniku podílí bakterie, genetické predispozice, prostředí, molekulární mechanismy. Klíčová je přítomnost Helictobactera pylori v žaludku.
Rozlišujeme dva typy karcinomu žaludku - difúzní a intestinální typ. Difúzní typ má špatnou prognózu. Častěji napadá i ostatní tkáně. Naproti tomu intestinální typ se lépe definuje.
Problémem karcinomu žaludku je, že se na něj většinou přijde až v pokročilé fázi. Karcinom žaludku zpočátku nezpůsobuje žádné potíže.
Na vzniku rakoviny žaludku se podílí mnoho faktorů. Patří mezi ně nitrosaminy (jsou v uzených potravinách), cigarety, výfukové plyny, plísně v jídlech, nadbytek soli, nedostatek ovoce a zeleniny. Výrazně se na vzniku podílí i genetické predispozice.
Prvními projevy karcinomu žaludku jsou neurčité bolesti v nadbřišku, ztráta chuti k jídlu, pocit na zvracení, úbytek váhy, slabost a únava. Později se objevují výraznější bolesti žaludku. Pacient má problémy s polykáním, objevuje se zvracení a krev ve zvrátkách. Krev je i ve stolici. Pro stolici při rakovině žaludku je rovněž typické, že je černá a mazlavá.
Při podezření na karcinom žaludku je nutné udělat gastroskopické vyšetření, ale také histologické vyšetření, laboratorní vyšetření krve, ultrazvuk, někdy i CT a rentgen.
Nadějí na uzdravení je operace, při které se odstraní velká část žaludku. Mnohdy je však na tento zákrok již pozdě. Chemoterapie většinou nezabírá a v mnohých případech končí karcinom žaludku smrtí.

Gastritida

Příčinou bolesti žaludku může být i gastritida. Jde o onemocnění žaludku, které má akutní či chronickou podobu. Je-li gastritida akutní, trvá pouze kolem dvou dní a nemusí být vážná. Horší je chronická gastritida, která se rozvíjí pomalu a zpočátku nemusí mít žádné příznaky.
Příčiny gastritidy jsou různé. Patří mezi ně bakterie, viry, stres, kouření, alkohol, léky atd.
Gastritida se projevuje bolestí v nadbřišku, nechutenstvím, pocitem na zvracení, zvracením, plynatostí, břišní kolikou, průjmem atd. Někdy dochází i ke krvácení do žaludku.
Při potížích je nutné provést histologické vyšetření, které spočívá v odebrání tkáně při endoskopii. Provádí se také rentgenové vyšetření žaludku, kultivace, dechový test a vyšetření krve.
Léčba gastritidy závisí na její konkrétní příčině. Většinou se léčí bez léků pouze klidem na lůžku a dietním režimem. Léky se uplatňují pře léčení závažnější formy gastritidy. Někdy se také podávají léky proti zvracení, léky snižující kyselost žaludku atd.
Může však dojít ke komplikacím souvisejících s touto nemocí. Někdy vede k žaludečním a dvanáctníkových vředům a často také zvyšuje riziko vzniku rakoviny žaludku.

Těhotenství

Jednou z příčin bolestí žaludku u žen je těhotenství. Bolest žaludku se projevuje zpočátku těhotenství a je jedním z příznaků, na základě kterých se žena může domýšlet, že by mohla být těhotná.
Bolest žaludku souvisí s hormonálními a dalšími změnami, které se v těle budoucí maminky odehrávají. Každá žena prožívá jinak bolest žaludku. Některé ženy ji téměř nemají. Jiné „těhule“ trpí výrazněji ranní nevolností, která často však přetrvává po celý den. Bolest žaludku se většinou vytrácí po prvním trimestru těhotenství.


Diskuse (35 komentářů)

Johana, (06. 03. 2012 13:29) Reagovat
Mám problémy s bolestí žaludku už několik let. Hlavně když mám zkouškové období, to mám bolesti i několik týdnů. Pomáhá snad jen Algifen (na recept), který tlumí křeče hladkého svalstva.
PAVLA, (20. 04. 2012 06:16) Reagovat
Takhle když to spojujete s tím zkouškovým obdobím, nemohla by to být žaludeční neuróza? Možná by stačilo se trošku míň stresovat a vylepšit životní styl. Pokud to alespoň trošku jde.
JANA, (04. 06. 2012 05:53) Reagovat
Tak já třeba mám také nevolnosti při zkouškovém, ale jen chvilku. Určitě ne několik týdnů. Možná by bylo nejlepší podstoupit vyšetření žaludku. Ze začátku alespoň sono. Může jít o cokoliv, třeba i o žaludeční vředy.
ČENĚK, (07. 06. 2012 06:19) Reagovat
Já se bojím, že si také pěstuju žaludeční vředy. Dělám v práci pod tlakem, vždy se bojím nějaké komplikace a úplně cítím, jak se mi svírá žaludek a jak je mi z toho špatně. Jinak ale se snažím jíst pravidelně a dodržovat jakžtakž zásady zdravé výživy. Stačí výše zmíněné k tomu, abych onemocněl vředy?
Hanka, (07. 07. 2012 05:58) Reagovat
No...mohl byste se dopracovat tímto tempem k vředům, ale myslím, že pravděpodobnější je vznik žaludeční neurózy. Ta také není ničím příjemným. Na druhou stranu chápu, že když někdo dělá pod tlakem, je u něj složité udržet si zdravý žaludek. Snažte se alespoň pravidelně jíst.
Denisa, (30. 01. 2014 12:25) Reagovat
Ahoj mám dotaz. Pred 3tydny sme se nažily z přítelem o miminko. Po 14 dnech me bolí žaludek,ne jen ráno ale i behem dne.Zkousela jsem 2x tehotensky test jak behem dne tak i z ranni moci,Vysledek negativní.Daruju plasmu v rakousku,a po odberu mě bylo hrozně zle,až sem malem skolabovala.Nevíte co by mě eventuelně mohlo byt ? Děkuju predem za informaci.a hezky den všem.
Barnabit, (30. 10. 2014 13:25) Reagovat
Já trpím na bolesti žaludku ve formě tlaku, těžkého žaludku po jídle, hlavně když se hodně najím navečer, ale dobře to upravuje Pangrol s trávicími enzymy. Dá se sehnat v lékárně bez předpisu.
Dalimil, (15. 12. 2014 16:22) Reagovat
Na bolení žaludku z přejedení nebo když si na noc vezmu něco těžkého mi zabírá Pangrol, to jsou prášky s obsahem trávicího enzymu a jsou volně v prodeji.
Anna, (26. 07. 2012 06:53) Reagovat
Bojím se rakoviny žaludku. Může být u mě pravděpodobnější, že dostanu rakovinu kvůli tomu, že mám se žaludkem pořád nějaké problémy. Jako že mě pobolívá, mám problémy se stolicí, je mi častěji těžko od žaludku atd.
Klára, (15. 08. 2012 07:37) Reagovat
Tak určitě bych se ve vašem případě zaměřila více na prevenci. Najdete o tom hodně na internetu a určitě není od věci se také zeptat lékaře.
Lucie, (19. 09. 2012 05:35) Reagovat
Já mám problémy se žaludkem už pul roku. Prodělala jsem všechna vyšetření, a prý jsem úplně v pořádku. Často mám pocit naplého břicha a křeče mám v celém břichu. Tak nevím co mám ještě vyzkoušet, když doktoři nic nedělají:-(
Ladislava, (02. 11. 2012 09:46) Reagovat
A nemůže to být problém způsobený špatnou stravou. Třeba jíte něco, co vám nedělá dobře. Snad se to upraví, důležité je, že tam není žádný organický problém. To by sono břicho odhalilo, tedy předpokládám, že vám ho dělali.
feruninka@seznam.cz, (23. 02. 2014 16:39) Reagovat
také se může jednat o nadýmání :) stačí dvě tobolky espumizanu, a je po napnutí břicha
Iva, (14. 11. 2012 08:19) Reagovat
Několikrát se mi v posledních týdnech stalo, že jsem po ránu měla křeče v břiše. Bylo to hodně nepříjemné, ale jen chvilkové. Rychle to odezní, ale v tu chvíli nemůžu pořádně ani sedět. Nevím, čím by to mohlo být...
Klára, (23. 12. 2012 11:25) Reagovat
A to hned po probuzení? Mě se to stávalo, když jsem byla malá a chodila jsem na základní školu. Někdy mě to po probuzení chytlo, ale nějak zvlášť jsem to neřešila a odeznělo to. Dnes bych to ale asi nepodceňovala. Máte nějaké další příznaky?
Věrka, (07. 02. 2013 15:28) Reagovat
A nemůžou to být jen obyčejný větry? Zní to banální, ale zaražené větry dokáží způsobovat opravdu silné bolesti.
Lucy, (29. 03. 2013 11:17) Reagovat
Ahoj. Je mi 13 . Mám bolesti žaludku a i pocit na zvracení. Mám i průjem.. co by to mohlo být... ?
Míša, (17. 04. 2013 12:57) Reagovat
A nebude to nějaký lehčí forma střevní chřipky? I když...Koukám na datum příspěvku, takže jste to už asi vyřešila. Snad to bylo jen něco triviálního. Všem přeji hodně zdraví.
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Bolest žaludku
Kontakty