Úvod Bolest žaludku

Bolest žaludku

Bolest žaludku čas od času může potrápit každého z nás. Příčiny jsou různé. Mnohé bolesti jsou ze stresu, v jiném případě můžeme něco špatného sníst, ale na vině může být i nemoc, ať už lehčí či vážnější. Přibližme si více bolest žaludku.

O žaludku

Smutek z bolestiŽaludek představuje vakovitý, dutý orgán, který náleží do trávicí soustavy. Je uložený v dutině břišní mezi slezinou a játry. Rozkládá potravu pomocí chemických a mechanických procesů. Mechanicky zpracovává potravu svými stěnami. Chemické zpracování zajišťuje činnost enzymů. Je zde pepsin, které štěpí bílkoviny, a lipáza štěpící tuky. Sacharidy se v žaludku neštěpí. Za den se vytvoří zhruba 1,5 - 2 litry žaludečních šťáv. Ke kyselosti šťáv přispívá kyselina chlorovodíková, která napomáhá trávení potravy. Na povrchu žaludku je alkalický hlen, který chrání žaludek před tím, aby byl sám natráven.
Zpracovaná trávenina se dále přesouvá do střeva. Lidský žaludek navazuje na jícen a ústí do dvanáctníku.
 
Žaludeční stěna je složená ze sliznice, podslizničního vaziva, svalové vrstvy a serózního povlaku.
Lidský žaludek je velmi elastickým orgánem. Jeho tvar i velikost souvisí s jeho naplněním.

O bolesti žaludku

Bolest žaludku je záludná v tom, že zpočátku nevíme, zda jde o něco vážnějšího či nikoliv. Čas od času může mít krátkodobé bolesti žaludku každý, aniž by příčina byla vážná.
Kdy je tedy vhodný čas zajít k lékaři? Určitě byste měli navštívit lékaře v případě, že vás bolest žaludku trápí delší dobu, či je-li bolest žaludku silná. Zajděte si k praktickému lékaři, který vám dá doporučení pro odborného lékaře.
Bolesti žaludku mohou být různé. Někdy máme pocit tíhy, přičemž běžnou příčinou je klasické „přejedění“. Jindy máme pocit na zvracení či přímo zvracíme. Bolest břicha můžeme pociťovat v podobě křeče, tupé bolesti, bodavé bolesti, svíravé bolesti atd.


Diskuse (26 komentářů)

ZUZKA, (14. 03. 2012 11:19) Reagovat
V poslední době mám hrozné problémy se žaludkem. Pořád je mi lehce na zvracení a možná mám i trochu zácpu. A do toho se mi občas motá nebo bolí hlava. Mohlo by to být stresem? V poslední době toho je na mě moc.
pere, (17. 08. 2012 12:01) Reagovat
Tak je to dost možné. Mě je také vždycky špatně, když jsem ve stresu. Mám to jen občas, ale někde jsem četla, že když je člověk často ve stresu, tak pak už mu může být špatně, i když se zrovna nestresuje.
patro, (24. 07. 2012 14:10) Reagovat
8
Lukáš, (02. 10. 2012 05:46) Reagovat
Dobrý den, už podruhé jsem měl strašné bolesti. Začal jsem pracovat, na denním pořádku je stres, nepravidelná strava a menši příjem potravy. Stalo se to v noci, jednou před spaním, podruhé mě to probudilo ze spaní. Něco jako pálení žáhy, akorát to mělo tak 1000 krát větší rozměry. Tupá bolest uprostřed hrudníku, trvá asi 10 minut, hůř se při tom dýchá, a je to taková bolest že se to skoro nedá vydržet. Shodou okolností jsem vždy před tímto stavem jedl, a šel jsem s plným žaludkem do postele. Jsem kuřák, sportuji. Nevím jestli se jedná o žaludek, plíce nebo srdce...... nesetkal se již někdo s tímto problémem??
Ivana, (11. 12. 2012 14:43) Reagovat
Mě se stalo něco podobného. Dvakrát mě to probudilo ze spaní, potíže podobné, jaké popisujete vy, ale pak jsem se dozvěděla, že je to pravděpodobně ze stresu. Tak nevím...
Hedvika, (09. 01. 2013 09:10) Reagovat
V posledních dnech (mám pocit, že od nového roku) mě také trápí žaludek. Mám střídavě zácpy a průjmy a břicho mě bolí. Zpočátku jsem si myslela, že je to třeba důsledek nezdravého jídelníčku během Vánoc, ale i třeba na Silvestra a na Nový rok, ale teď si říkám, že to je přeci jen už nějak dlouho...
Michala, (12. 02. 2013 06:18) Reagovat
Snad už vás tyto obtíže přešly. Mě také trvá déle než si uklidním žaludek po Vánocích a po Novém roku. Několika dnů mi není dobře a váhu srovnávám během celého ledna.:)
Olina, (20. 02. 2013 18:53) Reagovat
Já srovnávám váhu ještě teď, ale je pravdou, že u mě nebyly "rozežrané" jen Vánoce, ale celkově celý rok, takže mě čeká víc než jeden měsíc vracení do normálu. Achjo, ale už jsem si zvykla jíst méně.:)
Karolína, (05. 04. 2013 04:32) Reagovat
Chtěla jsme se zeptat: Je možné si vypěstovat žaludeční vředy či jiné obtíže spojené s žaludkem tím, že téměř vůbec nejím teplou stravu? Převládá u mě studená kuchyně. Osobně si myslím, že je to jedno, ale od rodičů jsem za to káraná, tak nevím, jestli mohou mít pravdu v tom, že je to hodně nezdravé a pro žaludek špatné.
Jitka, (15. 05. 2013 05:52) Reagovat
Zdravé to není, to je jasné, ale jestli to může vést k žaludečním vředům...To se nemyslím, může to být jeden z podpůrných faktorů, ale jestli tomu nenahráváte jinak, tak si myslím že ne. Akorát většinou jde ruku v ruce to, že když člověk není teplá jídla, tak se většinou stravu nezdravými potravinami - saláty, párky, hamburgery, a to už rizikové je.
Helena, (21. 05. 2013 04:29) Reagovat
Já žiju sama a pro sebe vařím jen výjimečně, takže teplé stravě také moc nedám, ale jinak se snažím jíst zdravě. Občas také rychle něco sním, co zdravé není, ale většinou si myslím, že to není tak špatné.
Kelly, (11. 06. 2013 11:21) Reagovat
Přesně - já studuju a žiju s několika studenty v bytě. Také nejsem zvyklá vařit, ale jím různé saláty těstovinové, zeleninové atd. Myslím, že se celkově stravuju dobře a že nemám teplou stravu? To holt doháním u rodičů přes víkend.
Nataša, (01. 08. 2013 13:26) Reagovat
tak nejde o to, že by se člověk musel zákonitě stravovat špatně, ale jíst pořád jen studené pokrmy není pro žaludek dobrý. to vám řekne každý odborník.
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Bolest žaludku
Kontakty