Úvod Příznaky potíží se žaludkem

Příznaky potíží se žaludkem

Bolest žaludku - mužBolesti žaludku signalizují, že s tímto orgánem není vše v pořádku. Jsou i další příznaky, které napoví, že je třeba podstoupit vyšetření žaludku. Patří mezi ně:

  • pálení žáhy: Jde o nepříjemný pocit, které může vyvolat dráždivé jídlo. Někteří lidé však mají s ní větší problémy a pálení žáhy se u nich objevuje téměř samo od sebe. Jde o předráždění kyselinou chlorovodíkovou nebo žlučí. Je častá v těhotenství.
  • nechutenství: Ztráta chuti k jídlu může signalizovat problémy se žaludkem, ale ne vždy s ním souvisí. Objevuje se i u mnohých dalších nemocí, např. anémie (chudokrevnost), mentální anorexie atd.
  • říhání: Říhání je způsobené únikem vzduchu ze žaludku. Únik vzduchu je doprovázený zvukovým projevem. Po jídle je říhání normální. Někteří lidé však opakovaně říhají. V tomto případě může být příčinou nějaký problém spojený se žaludkem.
  • škytavka: Vzniká drážděním bráničního nervu. Její příčiny jsou různé. Objevuje se po podráždění mající příčinu v konzumaci určitých pokrmů či šumivých nápojů, ale také je někdy projevem onemocnění mozku či nádoru.
  • regurgitace: Jde o návrat šťáv do úst, někdy se může vracet s trochou žaludečního obsahu. Nejde však o zvracení. Dotyčný cítí kyselou či hořkou chuť žaludečních šťáv.
  • nauzea: Při bolestech břicha je častá i nevolnost, nucení na zvracení a samotné zvracení. Zvracení může být mechanické (překážka v trávicí trubici), reflexivní (po dráždění určitých receptorů) či centrální.

Diskuse (37 komentářů)

Jarka, (10. 04. 2012 14:34) Reagovat
Mam problém už delší dobu mam nucení na zvracení.Lékař mi napsal léky Degan ale žádná lepší změna nenastala.Nebylo by lepší užívat nejaký bylinkový čaj?a jaký? nezvracím.na vyšetření žaludku jsem byla vloni a to bylo v pořádku.řekli mi že to může být psychyccké.Děkuji za radu a pomoc.
Jarka, (10. 04. 2012 14:36) Reagovat
[quote name="Jarka"]Mam problém už delší dobu mam nucení na zvracení.Lékař mi napsal léky Degan ale žádná lepší změna nenastala.Nebylo by lepší užívat nejaký bylinkový čaj?a jaký? nezvracím.na vyšetření žaludku jsem byla vloni a to bylo v pořádku.řekli mi že to může být psychycké.děkuji za radu a pomoc.píšu to znova napsala jem špatný email.
Dan, (31. 01. 2016 18:52) Reagovat
ahoj, vyresili se nejak tvoje problemy s tim zaludkem?? mam stejne problemy a taky jsem dostal degan a nezabira, diky za odpoved
MARTINA, (10. 05. 2012 10:04) Reagovat
Pokud se nezjistili organické potíže, může to být opravdu psychické. V dnešní stresové době nejsou vzácností různé žaludeční neurózy. Pokud sama víte, že jste často ve stresu či se něčeho bojíte, zkuste se více zaměřit na odreagování. Na trhu jsou i čaje na uklidnění. Nevím, na kolik jsou uspěšné, ale nejsou drahé, takže za pokus stojí.
Joli, (25. 08. 2012 13:46) Reagovat
Já si ze stresu skoro uhnala vředy, ale teď se snažím být více v klidu, více odpočívat a nestresovat se tolik. Zdraví máme jen jedno a měli bysme si to uvědomovat, dokud ho máme.
Pavla, (11. 07. 2012 09:17) Reagovat
Už asi tři měsíce mě po ránu trápí bolest břicha, nemám chuť k jídlu, je mi na zvracení a celkově nevolno. Zpravidla se to během dne uklidní. Také mám poslední dobou problémy se zácpou nebo naopak s průjmem. Nevíte, co by to mohlo být a jestli bych měla vyhledat lékaře?
Radim, (06. 09. 2012 06:37) Reagovat
Lékaře vyhledejte. Mě by takové problémy vyděsilo. Je široká škála různých onemocní. Těžko říci podle příznaků.
Edita, (12. 09. 2012 09:58) Reagovat
Pavlo, nebyla jste už náhodou u toho lékaře? Mám úplně stejné příznaky a zatím jsem nikde nebyla. Hledala jsem si na webu tyto příznaky a vyděsilo mě, že stejné jsou i u rakoviny tlustého střeva, takže hned příští týden jdu, ale doufám, že to bude něco banálního.:(
Ilonna, (24. 10. 2012 12:58) Reagovat
Nějak se necítím. Pobolívá mě břicho už dva týdny - ne moc, ne pořád, ale je to nepříjemné. Nevím, čím bych žaludek mohla sklidnit, aby mi bylo lépe...
Marta, (19. 11. 2012 16:45) Reagovat
Pokud to není nic vážného, zkuste bylinkové čaje. Kdyby to trvalo déle, chtělo by se to zaměřit hlavně na možnou příčinu. Občas mě také pobolívá břicho. Mám citlivější žaludek a hodně potravin mě vadí. Většinou to ale také není vážné a čajík to spraví.
bára, (10. 12. 2012 08:50) Reagovat
Já mám s pobolíváním břicha problémy poslední dobou. Vím, že je to způsobené asi stresem, ale nevím jak se té bolesti břicha zbavit. Jasně, neměla bych se stresovat, ale to nejde. Nejsem povaha, která by vždy byla nad věcí.
Dana, (11. 01. 2013 11:14) Reagovat
Pokud se budete stresovat, břicho vás pravděpodobně bude bolet dál. Ale zkuste alespoň pravidelně jíst a nespěchat s jídlem a také ve volném čase více relaxovat. Třeba to pomůže.
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Bolest žaludku
Kontakty