Úvod Příčiny bolesti žaludku

Příčiny bolesti žaludku

Příčin bolesti žaludku je mnoho a jejich závažnost může být různá. Někdy je bolest žaludku hlavní symptom, jindy pouze vedlejší. Přiblížíme si alespoň některé příčiny bolesti žaludku.

Bolesti žaludku z jídla

Snad každému se někdy stalo, že snědl něco, co mu úplně nesedlo, a po čem ho bolel žaludek. Někdy dojde ke zvracení, v jiných případech je žaludek jen podrážděný.
Horší bolesti žaludku mohou člověka postihnout v případě, že sní něco „špatného“. Může se vyskytnout i salmonelóza, což je průjmové onemocnění bakteriálního původu. Projevuje se střevními potížemi, ale typická je i bolest žaludku. Dalšími příznaky nemoci jsou průjem, křeče v břiše, únava, zvýšená tělesná teplota, zvracení či pocit na zvracení atd.
Salmonelóza se projeví nejpozději do 48 hodin po nákaze. Často i dříve. Během onemocnění je nutné doplňovat tekutiny. Důležité jsou i střevní desinficiencie, které zbavují střeva choroboplodných zárodků. Dávají se i léky proti zvracení. Součástí léčby je rovněž dieta.

Stres

V dnešní uspěchané době je mnoho lidí ve stresu. Stres má negativní dopady na naše zdraví v mnoha ohledech. Projevuje se i bolestmi žaludku. Dokonce může způsobit žaludeční neurózu.
Žaludeční neuróza se projevuje tak, že způsobuje bolest žaludku, ale nedaří se odhalit z lékařského hlediska žádný důvod.
A proč zrovna stres způsobuje bolesti žaludku? Máme-li dlouhodobý či častý stres, dochází často i ke svíravému pocitu žaludku. To jistě známe všichni. Jenže u žaludeční neurózy přetrvává svíravá bolest žaludku i v případě, že zrovna jedinec není v akutním stresu.

Žaludeční vředy

Bolesti žaludku mohou mít také příčinu v žaludečních vředech. Jde o zánětlivé onemocnění, které způsobuje porušení stěny žaludeční sliznice. K poškození dochází kvůli přímému působení kyseliny chlorovodíkové.
Žaludeční vředy jsou označované jako civilizační nemoc a k jejich vzniku často dochází způsobem našeho stravování. Častou příčinou je stres. Příčiny však mohou být rozmanité. Patří mezi ně bakterie Helicobacter pylori, nadměrná produkce některých hormonů atd.
Hlavními příznaky při žaludečních vředech je nechutenství, bolest žaludku, zvracení, pocit na zvracení a průjem.
Vhodnou prevencí proti žaludečním vředům je vyvarovat se rizikovým faktorům, mezi které patří špatná životospráva, léky, stres, kouření, alkohol a pití kávy. Jedním z faktorů je také dědičnost. Tu však ovlivnit nemůžeme.
Žaludeční vředy se léčí léky, které zabraňují vylučování kyseliny chlorovodíkové v žaludku. Je-li příčinou onemocnění Helicobacter pylori, nasazují se také antibiotika. Při velkých bolestech se pacientovi také podávají léky k tlumení obtíží trávicího ústrojí.

Bezoáry

Bezoár představuje těleso, které se vytvoří v zažívacím traktu. Je utvořené ze spolykané potravy, která není stravitelná. Bezoáry se neobjevují jen u lidí, ale i u zvířat. U lidí se nevyskytují často.
Jsou určité predispozice, které způsobují, že někteří lidé mají předpoklady k vytvoření bezoárů. Mezi tyto predispozice patří porucha motility (pohyblivosti) žaludku. Motilita žaludku může být způsobená různými příčinami. Mezi ty nejčastější patří diabetická neuropatie či snížené množství žaludeční šťáv.
Bezoár lze odhalit endoskopií, ale také ultrazvukovým vyšetření či tomografií. Příznaky při bezoárech jsou pocit plnosti, nauzea, zvracen, bolení žaludku. Někdy dochází ke zvracení krve.
Bezoáry se většinou řeší žaludečními výplachy, podporou pohybu žaludečních stěn či rozrušením endoskopickým rozbitím. Pouze v případě, že nic nepomůže, přistupuje se k chirurgickému zákroku.
Máme různé bezoáry, které rozlišujeme podle toho, jak vznikly. Dělíme je na:

 • fytobezoáry: Jsou tvořené z rostlinných vláken. Mezi ně mohou patřit vlákna fíků, pomerančů, stopek vinných hroznů, kůže dýně atd.
 • diospyrobezoáry: Představují poddruh fytobezoárů.
 • trichobezoáry: Vytváří se z vlasů, které se mohou proplétat v žaludku i s dalšími látkami.
 • framkobezoáry: Mohou vznikat působením některých léčiv.
 • ostatní

Gastropatie

Gastropatie představuje choroby žaludku, které se vyznačují nezánětlivostí a nenádorovitostí. Existují různé druhy gastropatií. Jsou jimi:

 • hemoragická gastropatie: V důsledku této nemoci dochází k funkční poruše krevních cév ve stěně žaludku. Krvácení je důsledkem poruchy žaludeční cirkulace. Nemoc se projevuje zvracením s červenou krví či stolicí s natrávenou krví. Diagnostika se provádí na základě endoskopie. Lečí se hemostyptiky. Pouze v extrémních případech se přistupuje k chirurgickým zákrokům. Mnohdy je hemoragická gastropatie sekundární. V těchto případech je nutné zaměřit se na léčbu prvotní příčiny.
 • papulózní gastropatie: Jde o vleklé onemocnění žaludku. Je charakteristické výskytem papul. Ty jsou nejčastěji v antru. Papuly se podobají velikostně i tvarově hrášku.
 • aftózní gastropatie: Představuje ložisko lézí, které se podobají aftám. Nachází se také v žaludku, konkrétně v antru.
 • portální hypertenzní gastropatie: Při tomto onemocnění dochází ke změně žaludeční sliznice. Endoskopie odhalí výskyt rudých skvrn a někdy dochází ke krvácení.
 • exsudativní gastropatie (Ménétrierova nemoc): Dochází ke ztluštění sliznice. Projevuje se hubnutím a v některých případech průjmy. Diagnostikuje se gastroskopií a nutná je také biopsie a histologické vyšetření.
 • gastropatie z NSA: Projevuje se různými změnami žaludeční stěny. Vyskytuje se převážně u žen v pokročilejším věku.

Žaludeční polypy

Žaludeční polypy mají různý tvar i různou velikost. Při objevení žaludečních polypů je třeba udělat histologické vyšetření, aby se určilo, zda je polyp nádorový či nenádorový. Pokud je nádorový, jde často i metastázy jiných nádorů.
Nenádorové polypy mají různou podobu a mnohdy se nijak neprojevují. Není výjimkou, že se na ně přijde pouze náhodou.
Je-li podezření na žaludeční polypy, je nutné podstoupit endoskopické vyšetření s biopsií.
Vzácným stavem je žaludeční polypóza, při které se vyskytuje velké množství polypů v žaludku.

Solární syndrom

Solární syndrom představuje onemocnění žaludku. Projevuje se zažívacími problémy, ale není tu organický podklad choroby.
U solárního syndromu vychází bolest ze solárního plexu. Příčina není objasněná. Odborníci se domnívají, že to souvisí s neurózou.
Bolest při solárním syndromu je v nadbřišku a často vystřeluje až k žebrům. Diagnostika se provádí prohmatem a vyloučením jiných onemocněních. Solární syndrom se léčí úpravou životosprávy, která by měla vylučovat alkohol a kouření. Pokud se ukáže souvislost s neurózou, předepisují lékař i léky proti úzkosti a uklidňující léky.

Lymfomy žaludku

Nemocí žaludku mohou být i lymfomy žaludku. Většinou jde o druhotné postižení žaludku. Rozlišujeme lymfomy s nízkým a vysokým stupněm malignity. Dále jsou systémové a žaludeční lymfomy. K odhalení lymfomů dochází endoskopickou mnohočetnou biopsií. Je totiž třeba vyloučit karcinom. U lymfomů se objevuje Helicobactera pylori. Proto je nutné při léčení její vymýcení. Hlavní léčbou je chemoterapie.

Dyspepsie

Dyspepsie představuje trávicí potíže, které může mít občas každý člověk. Projevuje se pocitem tlaku a plnosti, žaludkem na vodě, nechutenstvím, říháním a pocitem špatného trávení.
Dyspepsie může souviset s onemocnění orgánů trávicí soustavy, ale také vzniká na základě poruch, které prvotně s trávicí soustavou vůbec nesouvisí.
Další možností je funkční žaludeční dyspepsie, která je způsobená poruchou funkce žaludku. To souvisí zpravidla poruchou hybnosti žaludku.
Proti dyspepsii si podávají různé léky podle toho, jakou příčinu se podaří odhalit. Nejčastěji se podávají prokinetika či trávicí enzymy. Někdy lékaři předepisují antacidy, atd.
Vhodnou prevencí je správná životospráv a vynechání stresu. Jedinec může mít k dyspepsii genetické předpoklady. Při diagnostice je důležité vyloučit jiné onemocnění. Někdy totiž může být i projevem nějaké vážnější nemoci.

Překyselení žaludku

Překyselení žaludku (acidóza) představuje rovněž civilizační chorobu. Při acidóze dochází k porušení rovnováhy mezi kyselostí a zásaditostí v našem organismu. Na základě acidózy se může vyvinout mnoho dalších nemocí. Porušení acidobazické rovnováhy má mnohé následky, mezi které patří např. špatná nálada, deprese, únava, řídnutí kostí, artritida, zubní kazy, cukrovka, vředy, ekzémy, napětí ve svalech, ledvinové kameny, bolesti hlavy atd.
Překyselení žaludku dochází většinou na základě špatné výživy, požíváním alkoholu, kouřením cigaret, přijímáním hodně cukru, pití perlivých nápojů či přijímáním mnohých bílkovin.
Překyselení žaludku se také může rozvinout, pokud budeme přijímat v potravinách nezdravá éčka, budeme-li mít duševní zátěž, ale i při nedodržování pitného režimu.

Karcinom žaludku

Karcinom žaludku představuje nádorové onemocnění, které postihuje stěnu žaludku. Jde o poměrně časté nádorové onemocnění.
Při vývoji karcinomu žaludku se na jeho vzniku podílí bakterie, genetické predispozice, prostředí, molekulární mechanismy. Klíčová je přítomnost Helictobactera pylori v žaludku.
Rozlišujeme dva typy karcinomu žaludku - difúzní a intestinální typ. Difúzní typ má špatnou prognózu. Častěji napadá i ostatní tkáně. Naproti tomu intestinální typ se lépe definuje.
Problémem karcinomu žaludku je, že se na něj většinou přijde až v pokročilé fázi. Karcinom žaludku zpočátku nezpůsobuje žádné potíže.
Na vzniku rakoviny žaludku se podílí mnoho faktorů. Patří mezi ně nitrosaminy (jsou v uzených potravinách), cigarety, výfukové plyny, plísně v jídlech, nadbytek soli, nedostatek ovoce a zeleniny. Výrazně se na vzniku podílí i genetické predispozice.
Prvními projevy karcinomu žaludku jsou neurčité bolesti v nadbřišku, ztráta chuti k jídlu, pocit na zvracení, úbytek váhy, slabost a únava. Později se objevují výraznější bolesti žaludku. Pacient má problémy s polykáním, objevuje se zvracení a krev ve zvrátkách. Krev je i ve stolici. Pro stolici při rakovině žaludku je rovněž typické, že je černá a mazlavá.
Při podezření na karcinom žaludku je nutné udělat gastroskopické vyšetření, ale také histologické vyšetření, laboratorní vyšetření krve, ultrazvuk, někdy i CT a rentgen.
Nadějí na uzdravení je operace, při které se odstraní velká část žaludku. Mnohdy je však na tento zákrok již pozdě. Chemoterapie většinou nezabírá a v mnohých případech končí karcinom žaludku smrtí.

Gastritida

Příčinou bolesti žaludku může být i gastritida. Jde o onemocnění žaludku, které má akutní či chronickou podobu. Je-li gastritida akutní, trvá pouze kolem dvou dní a nemusí být vážná. Horší je chronická gastritida, která se rozvíjí pomalu a zpočátku nemusí mít žádné příznaky.
Příčiny gastritidy jsou různé. Patří mezi ně bakterie, viry, stres, kouření, alkohol, léky atd.
Gastritida se projevuje bolestí v nadbřišku, nechutenstvím, pocitem na zvracení, zvracením, plynatostí, břišní kolikou, průjmem atd. Někdy dochází i ke krvácení do žaludku.
Při potížích je nutné provést histologické vyšetření, které spočívá v odebrání tkáně při endoskopii. Provádí se také rentgenové vyšetření žaludku, kultivace, dechový test a vyšetření krve.
Léčba gastritidy závisí na její konkrétní příčině. Většinou se léčí bez léků pouze klidem na lůžku a dietním režimem. Léky se uplatňují pře léčení závažnější formy gastritidy. Někdy se také podávají léky proti zvracení, léky snižující kyselost žaludku atd.
Může však dojít ke komplikacím souvisejících s touto nemocí. Někdy vede k žaludečním a dvanáctníkových vředům a často také zvyšuje riziko vzniku rakoviny žaludku.

Těhotenství

Jednou z příčin bolestí žaludku u žen je těhotenství. Bolest žaludku se projevuje zpočátku těhotenství a je jedním z příznaků, na základě kterých se žena může domýšlet, že by mohla být těhotná.
Bolest žaludku souvisí s hormonálními a dalšími změnami, které se v těle budoucí maminky odehrávají. Každá žena prožívá jinak bolest žaludku. Některé ženy ji téměř nemají. Jiné „těhule“ trpí výrazněji ranní nevolností, která často však přetrvává po celý den. Bolest žaludku se většinou vytrácí po prvním trimestru těhotenství.


Diskuse (35 komentářů)

Terka, (13. 05. 2013 05:57) Reagovat
Je mi 15 lete a zničehonic jsem ztratila chuť k jídlu a jsem také docela dost unavená a bledá a něco málo jsem zhubla. Pořád jen slyším, že mám jíst, že se v jídle nimrám, že budu mít anorexii, ale já to opravdu nedělám schválně. Se svou postavou jsem spokojená, jen prostě nemám chuť jíst. Mám strach, aby to nebyla rakovina žaludku nebo jiné potíže. Bojím se k doktoru...
Verča, (02. 07. 2013 13:36) Reagovat
K lékaři si určitě zajděte a nebojte. Podle toho, co popisujete, si myslím, že jste možná chudokrevná. Všechny ty příznaky by tomu odpovídaly. Také jsem byla v období dospívání chudokrevná. Není to nic vážného. Znamená to, že máte málo železa v krvi. Doktorka vám ho předepíše, případně ještě zjistí, proč ho máte málo a určitě vám brzy bude lépe. K tomu doktoru si ale zajděte.
Kristýna, (05. 07. 2013 22:04) Reagovat
Je mně 32 let a mám dlouhodobé bolesti kolem žaludku. Před jídlem, po jídle. Pořád. Chut' k jídlu mám, stolice je pravidelná. Ale bolesti se stupňují a užívala jsem Omeprazol Stada a ani tady nic nepomohlo. Ani Cholagol na žlučník, nic. Jen silné bolesti žaludku a závratě. Co to může být ?
Eliška, (03. 12. 2013 04:38) Reagovat
To se dá takhle těžko odhadnout...Byla jste na sonu žaludku? Tam by se mohla příčina objevit. Pokud máte silné bolesti žaludku a závratě, lékaře byste určitě navštívit měla. Neodkládejte to, alespoň dostanete něco, co vám uleví.
Zdena, (09. 01. 2014 12:46) Reagovat
V poslední době mě znepokojují bolesti břicha. U doktoru jsem s tím ještě nebyla, protože nejsou pravidelné, respektive mám je jen málokdy (třeba jednou za dva dny), ale jsou silné - jakoby křeče. Během krátké doby zase odezní, takže zatím vyčkávám. Může to být něco vážnějšího?
Michala, (04. 04. 2014 07:22) Reagovat
Může to být cokoliv - něco vážného i nějaká banalita. Bolesti břicha jsou natolik univerzální symptom, že je obtížné určit jakoukoliv diagnózu jen podle toho. Pokud vás břicho bolí dlouhodobě, k lékaři byste si měl zajít. Minimálně, aby se vyloučilo něco vážnější.
Pája, (07. 04. 2014 19:36) Reagovat
Mám bolesti žaludku a je mi na zvracení ... nevím co to může být :( Pevně věřím v to že né těhotenství.A kdyby ano myslíte že je to normální aby mi bylo špatně hned 1.týden po styku ? :O Díky za odpověď :)
Kamila, (13. 05. 2014 03:56) Reagovat
První týden po styku je příliš brzy. To se teprve uhnizďuje vajíčko. Někdo tvrdí sice, že už v této fázi může člověk pociťovat první náznaky těhotenství, ale nevím...Po 10 dnech od posledního nechráněného styku si už můžete udělat těhotenský test. Už po 10 dnech jsou dost spolehlivé.
Elis, (19. 05. 2014 06:35) Reagovat
Je mi 14 a mám bolesti žaludku.trvá to už asi 5 dní ale třeba mě to na den přejde a další den je to tu znova.Nemůžu jít ani do školy.Mám pocit plnosti ani nemůžu jíst (když mám tu bolest).Bolí mě to třeba ráno a odpoledne už je to lepší nebo to odezní ale další den se to opakuje.Nevíte co by to mohlo být?
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Bolest žaludku
Kontakty