Úvod Vyšetření žaludku

Vyšetření žaludku

Vyšetření žaludkuVyšetření žaludku probíhá různé. Lékaři ke stanovení diagnózy mohou využívat prohmatání břicha či sonograf. Je-li nutné pečlivější vyšetření žaludku, využívá se gastroskopie.
Gastroskopie se provádí v případech, že má pacient problémy s břichem, poruchou trávení či nevysvětlitelné bolesti. Pomocí gastroskopie lze odhalit zánět sliznice, vřed žaludku, karcinom žaludku atd.

Blíže o gastroskopii

Gastroskopie představuje zobrazovací metodu, díky které si může lékař prohlédnout vnitřní stěnu žaludku. Provádí se tak, že doktor zavede pacientovi ústy hadičku, která sahá až do žaludku. Na konci této hadičky je kamera a zdroj světla. Gastroskopie také slouží k vyšetření jícnu či dvanáctníku.
Ke gastroskopii se přistupuje nalačno. Nesmí se jíst alespoň šest hodin před vyšetřením. Proto se nejčastěji vyšetření provádí ráno.
Gastroskopie není bolestivá, ale je nepříjemná. Provádí se při vědomí, pouze u dětí se přistupuje k narkóze. Nejdříve je pacientovi do hrdla stříknutý znecitlivující sprej a poté mu je vsunuta hadička do žaludku.

Prevence bolesti žaludku

Ovoce zeleninaNěkteří lidé mají větší sklony k bolestem žaludku, jiní méně. Chcete-li dělat maximu pro prevenci bolesti žaludku, volte zdravou skladbu jídelníčku obsahující hodně ovoce, zeleniny a cereálií.
Naopak byste se měli vyhnout nadměrnému množství tuku, mastných jídel atd. Mezi rizikové faktory přispívající k bolení žaludku patří kouření, nadměrné množství alkoholu a častý stres. Nezdravé je samozřejmě přejídání, které bolest břicha mnohdy způsobuje.
Nutné je také dodržovat hygienu a potraviny omývat. Vyhnete se tak nákaze bakteriemi, které rovněž způsobují bolesti žaludku.
Pokud máte sklony k bolesti žaludku, užívejte bylinky či různé potravinové doplňky na zklidnění žaludku. Jsou běžně k dostání v lékárně či v různých internetových prodejnách.


Diskuse (35 komentářů)

MARTIN, (23. 05. 2012 05:24) Reagovat
Ta gastroskopie asi taky nebude nic příjemného že? Dlouhou dobu už mám problémy se žaludkem a teď už se ji asi nevyhnu.
Marie, (28. 03. 2016 18:18) Reagovat
Vůbec se nebojte,já na to chodím a kamarádka po vyšetření jede domů na kole já né mě vede manžel jako medvěda.
ZDENĚK, (28. 05. 2012 09:37) Reagovat
V posledních několika dnech, nebo spíš týdnech mě strašně zlobí žaludek po ránu. Skoro pravidelně je mi ráno na zvracení a úplně cítím jak mě do krku vstupují žaludeční šťávy. Nevíte, co by to mohlo být? Může nějaké potíže odhalit sono, nebo budu muset na gastroskopii? To se mi totiž fakt nechce.
Hrabal, (16. 12. 2018 14:29) Reagovat
Dobrý den,mám taky problémy se žaludkem,a půjdu na gasto dobrovolně a rád.Myslím že je lepší podstoupit jednou či dvakrát nepříjemný zákrok co nejdříve než aby se problémy zhoršili a měl jste pak třeba problémy napořád.Dám příklad,bolely mne varlata,myslel jsem že jsem JENOM prochlazený-tak jsem se tepleji oblékal-a za půl roku-ejhle,měl jsem rakovinu.Problémy můžete mít se žaludkem,slinivka,dvanácterník.
DENISA, (20. 07. 2012 07:21) Reagovat
Chtěla jsem se zeptat, jestli gastroskopie spolehlivě odhalí žaludeční vředy. Děkuji.
Tracy, (05. 10. 2012 10:18) Reagovat
Odhalí. Většinou se už dělá s podezřením na žaludeční vředy.
Mates, (17. 10. 2012 11:06) Reagovat
také mě tohle příjemné vyšetření čeká. Už aby bylo po něm a aby všechno dobře dopadlo.
Iveta, (10. 09. 2012 10:13) Reagovat
Tak mě také v nejbližší době čeká gastroskopie. Mám v poslední době problémy se žaludkem, ale i další problémy, tak se docela bojím, aby to nebylo něco vážného. Už aby to bylo za mnou.:(
Standa, (12. 09. 2012 17:04) Reagovat
Mám taky bolesti žaludku.Bolí mně prakticky celý den.Kdysi jsem měl žaludeční vřed , ale to už je dávno.Tak jen doufám aby to nebylo nic horšího.Vyšetření na gastroskopii mi dělali už tenkrát , byl jsem na tom dvakrát. Protože jsem hodně dávivý, (mám problémy i u zubaře) ,bylo to pokaždé šílený.Kolonoskopie je proti tomu sranda.Četl jsem na internetu že vyšetření žaludku dělají i tenkou (5.mm) hadicí kterou zavádějí nosem (transnasální).Prý se člověk nedáví.Byl jste na tom někdo ? Můžete to potvrdit ? Díky.
Martina, (04. 01. 2014 22:03) Reagovat
Sice se při tom nedávíte, ale pak vám skoro dvě hodiny teče krev z nosu.
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Bolest žaludku
Kontakty