Úvod Bolest žaludku

Bolest žaludku

Bolest žaludku čas od času může potrápit každého z nás. Příčiny jsou různé. Mnohé bolesti jsou ze stresu, v jiném případě můžeme něco špatného sníst, ale na vině může být i nemoc, ať už lehčí či vážnější. Přibližme si více bolest žaludku.

O žaludku

Smutek z bolestiŽaludek představuje vakovitý, dutý orgán, který náleží do trávicí soustavy. Je uložený v dutině břišní mezi slezinou a játry. Rozkládá potravu pomocí chemických a mechanických procesů. Mechanicky zpracovává potravu svými stěnami. Chemické zpracování zajišťuje činnost enzymů. Je zde pepsin, které štěpí bílkoviny, a lipáza štěpící tuky. Sacharidy se v žaludku neštěpí. Za den se vytvoří zhruba 1,5 - 2 litry žaludečních šťáv. Ke kyselosti šťáv přispívá kyselina chlorovodíková, která napomáhá trávení potravy. Na povrchu žaludku je alkalický hlen, který chrání žaludek před tím, aby byl sám natráven.
Zpracovaná trávenina se dále přesouvá do střeva. Lidský žaludek navazuje na jícen a ústí do dvanáctníku.
 
Žaludeční stěna je složená ze sliznice, podslizničního vaziva, svalové vrstvy a serózního povlaku.
Lidský žaludek je velmi elastickým orgánem. Jeho tvar i velikost souvisí s jeho naplněním.

O bolesti žaludku

Bolest žaludku je záludná v tom, že zpočátku nevíme, zda jde o něco vážnějšího či nikoliv. Čas od času může mít krátkodobé bolesti žaludku každý, aniž by příčina byla vážná.
Kdy je tedy vhodný čas zajít k lékaři? Určitě byste měli navštívit lékaře v případě, že vás bolest žaludku trápí delší dobu, či je-li bolest žaludku silná. Zajděte si k praktickému lékaři, který vám dá doporučení pro odborného lékaře.
Bolesti žaludku mohou být různé. Někdy máme pocit tíhy, přičemž běžnou příčinou je klasické „přejedění“. Jindy máme pocit na zvracení či přímo zvracíme. Bolest břicha můžeme pociťovat v podobě křeče, tupé bolesti, bodavé bolesti, svíravé bolesti atd.


Diskuse (26 komentářů)

Terka, (07. 08. 2013 16:01) Reagovat
Dobrý den,už 4 den je mi neustále na zvracení. Většinou se mi pritizi po jídle. Zkoušela jsem smectu a ta mi vůbec nepomáhá a těhotná také nejsem. Co by to mohli být? Děkuji za odpověď.
Natálie, (10. 09. 2013 07:34) Reagovat
Zničehonic jsem začala trpět nechutenstvím. Nesnažila jsem se nikdy o žádnou dietu a najednou nemůžu pořádně do sebe jídlo nasoukat. Trochu jsem zhubla. Nevím proč, ale na jídlo nemám moc chuť.
Linda, (11. 02. 2014 11:29) Reagovat
Natálie, pokud vaše problémy trvají delší dobu, měla byste si zajít k lékaři. Nechutenství může být symptomem různých onemocnění - banálních, ale více vážných. Nechci vás strašit, ale podceňovat byste to měla. držím palce, ať je to nějaká prkotina.
Šárka, (09. 06. 2014 10:10) Reagovat
Minimálně u anémie je nechutenství, ale toto onemocnění byste poznala i podle dalších příznaků - např. mdloby, bledost, mravenčení v končetinách atd. Pokud nějaké takové příznaky máte, tak si nechte odebrat krev. To by jí případně odhalilo.
S.V., (01. 12. 2014 12:01) Reagovat
Také v poslední době trpím nechutenstvím. Prodělala jsem angínu a teď jsem tři týdny po ní a stále nemám moc chuť k jídlu. Když to bylo při nemoci, tak to bylo normální, zvlášť když jsem nemohla moc polykat, ale teď už mi to normální nepřijde. Myslíte, že je to pořád ještě k té angíně, nebo mám příčinu hledat jinde?
Tomáš, (07. 01. 2015 10:29) Reagovat
Možná se vám prostě smrsknul žaludek, tak máte teď menší chuť k jídlu. To se postupem času spraví. Já bych hned nehledal příčinu jinde, zvlášť jestli nemáte jiné příznaky nemoci.
Hedvika, (02. 07. 2015 10:52) Reagovat
Mám poslední týden nebo dva podivné problémy se žaludkem. Mám ho neustále jako na vodě - jako bych měla střevní chřipku, ale bez průjmu a jsem taky více unavená. Nic jiného mě není. Mohlo by to být něco vážnějšího?
Edita, (09. 10. 2015 10:57) Reagovat
Může to být cokoliv. Problémy se žaludkem jsou univerzální, takže bez vyšetření to budou vždy jen dohady. Také to může souviset se stresem, psychikou, takže pokud problémy trvají dlouho, měla byste vyhledat lékaře.
lucie peskova, (13. 12. 2016 21:53) Reagovat
Zdravim uz dlouhodobe me trapi bolest zaludku hned kdyz se najim behem chvile. Jdu na zachod a jde vse spodem nevite cim by to mohlo byt?
Nikol, (08. 03. 2017 01:25) Reagovat
Minulý rok v listopadu mi v nemocnici zjistili zánět v žaludku a nejspíš jsem ho neměla pořádně doléčený a na novy rok jsem skončila v nemocnici s tím ze se mi motala hlava dva týdny v kuse nebyla jsem schopná ničeho nemohla jsme nic dělat musela jsem jen ležet a teď se mi to stalo znova ale naštěstí byl víkend a já nemusela do prace takže jsem nemusela do nemocnice ale během toho mě píchá v celém břichu nejvíc v žaludku a mam pocity na zvracení a když jdu tak vyzvracim jen sliny a jsou tam trošku útržky krve. Mam za sebou spoustu vyšetření ale nikde mi nedokázali zjistit z čeho se mi ta hlava motá a nic nemůžu přibrat na váze a to se precpavam kolikrát. Myslíte že to může znamenat nějakou závažnější nemoc?
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Bolest žaludku
Kontakty