Úvod Bolest žaludku

Bolest žaludku

Bolest žaludku čas od času může potrápit každého z nás. Příčiny jsou různé. Mnohé bolesti jsou ze stresu, v jiném případě můžeme něco špatného sníst, ale na vině může být i nemoc, ať už lehčí či vážnější. Přibližme si více bolest žaludku.

O žaludku

Smutek z bolestiŽaludek představuje vakovitý, dutý orgán, který náleží do trávicí soustavy. Je uložený v dutině břišní mezi slezinou a játry. Rozkládá potravu pomocí chemických a mechanických procesů. Mechanicky zpracovává potravu svými stěnami. Chemické zpracování zajišťuje činnost enzymů. Je zde pepsin, které štěpí bílkoviny, a lipáza štěpící tuky. Sacharidy se v žaludku neštěpí. Za den se vytvoří zhruba 1,5 - 2 litry žaludečních šťáv. Ke kyselosti šťáv přispívá kyselina chlorovodíková, která napomáhá trávení potravy. Na povrchu žaludku je alkalický hlen, který chrání žaludek před tím, aby byl sám natráven.
Zpracovaná trávenina se dále přesouvá do střeva. Lidský žaludek navazuje na jícen a ústí do dvanáctníku.
 
Žaludeční stěna je složená ze sliznice, podslizničního vaziva, svalové vrstvy a serózního povlaku.
Lidský žaludek je velmi elastickým orgánem. Jeho tvar i velikost souvisí s jeho naplněním.

O bolesti žaludku

Bolest žaludku je záludná v tom, že zpočátku nevíme, zda jde o něco vážnějšího či nikoliv. Čas od času může mít krátkodobé bolesti žaludku každý, aniž by příčina byla vážná.
Kdy je tedy vhodný čas zajít k lékaři? Určitě byste měli navštívit lékaře v případě, že vás bolest žaludku trápí delší dobu, či je-li bolest žaludku silná. Zajděte si k praktickému lékaři, který vám dá doporučení pro odborného lékaře.
Bolesti žaludku mohou být různé. Někdy máme pocit tíhy, přičemž běžnou příčinou je klasické „přejedění“. Jindy máme pocit na zvracení či přímo zvracíme. Bolest břicha můžeme pociťovat v podobě křeče, tupé bolesti, bodavé bolesti, svíravé bolesti atd.


Diskuse (26 komentářů)

MICHAELA, (05. 06. 2017 10:12) Reagovat
Dobrý den mam dotaz někdy mě bolí žaludek..potom mam pocit na zvracení prom mi je dobře a poton špatně..myslite si že je to ze stresu?? Dekuju Michaela N.
K, (08. 12. 2017 08:23) Reagovat
Dobrý den, chci se jen zeptat. Trápí mě už několik dní nevolnost od žaludku a bolest žaludku. Když se najím tak je to v pořádku ale třeba po 2hodinach se mi udělá hrozně špatně až na zvracení ale zvracet nejdu. Místo zvracení jdu na velkou. Do to mě chytne hrozná zimnice ale po pár hodinách se to uklidní. Budí mě to i v noci. Děkuji
Helena Macháčová, (20. 01. 2018 03:02) Reagovat
dobrý den, chtěla bych se,prosím zeptat. Před pár dny jsem snědla studený banán a cítila jsem velkou bolest žaludku,skoro křeč. Od té doby mám bolesti žaludku hlavně když sním něco studeného, ale cítím žaludek, když polknu každé sousto. Dělá mi dobře teplé jídlo nebo vlažné nápoje. Děkuji za odpověď.
Nový příspěvek
Copyright 2006–2023 © Bolest žaludku
Kontakty