Úvod Vyšetření žaludku

Vyšetření žaludku

Vyšetření žaludkuVyšetření žaludku probíhá různé. Lékaři ke stanovení diagnózy mohou využívat prohmatání břicha či sonograf. Je-li nutné pečlivější vyšetření žaludku, využívá se gastroskopie.
Gastroskopie se provádí v případech, že má pacient problémy s břichem, poruchou trávení či nevysvětlitelné bolesti. Pomocí gastroskopie lze odhalit zánět sliznice, vřed žaludku, karcinom žaludku atd.

Blíže o gastroskopii

Gastroskopie představuje zobrazovací metodu, díky které si může lékař prohlédnout vnitřní stěnu žaludku. Provádí se tak, že doktor zavede pacientovi ústy hadičku, která sahá až do žaludku. Na konci této hadičky je kamera a zdroj světla. Gastroskopie také slouží k vyšetření jícnu či dvanáctníku.
Ke gastroskopii se přistupuje nalačno. Nesmí se jíst alespoň šest hodin před vyšetřením. Proto se nejčastěji vyšetření provádí ráno.
Gastroskopie není bolestivá, ale je nepříjemná. Provádí se při vědomí, pouze u dětí se přistupuje k narkóze. Nejdříve je pacientovi do hrdla stříknutý znecitlivující sprej a poté mu je vsunuta hadička do žaludku.

Prevence bolesti žaludku

Ovoce zeleninaNěkteří lidé mají větší sklony k bolestem žaludku, jiní méně. Chcete-li dělat maximu pro prevenci bolesti žaludku, volte zdravou skladbu jídelníčku obsahující hodně ovoce, zeleniny a cereálií.
Naopak byste se měli vyhnout nadměrnému množství tuku, mastných jídel atd. Mezi rizikové faktory přispívající k bolení žaludku patří kouření, nadměrné množství alkoholu a častý stres. Nezdravé je samozřejmě přejídání, které bolest břicha mnohdy způsobuje.
Nutné je také dodržovat hygienu a potraviny omývat. Vyhnete se tak nákaze bakteriemi, které rovněž způsobují bolesti žaludku.
Pokud máte sklony k bolesti žaludku, užívejte bylinky či různé potravinové doplňky na zklidnění žaludku. Jsou běžně k dostání v lékárně či v různých internetových prodejnách.


Diskuse (35 komentářů)

vlahav, (23. 01. 2014 13:58) Reagovat
Mohu říct, že mě bolí žaludek už léta, taky jsem obchodila plno doktorů, nic mi nenašli a tak mi naordinovali léky s HC-receptorama (Ranisan, Apofamotidine) a světe div se, jakmile mi žačne bolet, po prášku s hned uleví...má to spojitost i s roční dobou a počasím.Léky slouží na snížení kyselosti šťáv, většinou se po nich i říhne a je Vám ihned dobře...jko zázrak, ale nic se tím neléčí, jen se uleví...
Jan, (04. 08. 2014 11:30) Reagovat
Také sháním něco na snížení kyselosti šťáv. Pořád cítím v puse nepříjemně kyselo. Nedávno jsem četl o překyselenosti organismu a nějakých čajích, ale nevím, jestli to nebyly jen nějaký reklamní texty.
Vendula, (01. 03. 2015 11:11) Reagovat
Těch čajů a dalších doplňků na překyselený organismus je hodně, ale já myslím, že stačí, když se člověk podívá na to, jaké potraviny jsou kyselotvorné a jaké zasadotvorné a podle toho se stravuje. Zase když má někdo kyselo ze šťáv, tak si myslím, že problém bude spíše souviset se žáhou - reflux jícnu se to jmenuje a na to asi ty čaje určitě mít vliv nebudou.
Michala, (07. 05. 2015 13:56) Reagovat
Pokud má ale člověk hodně překyselený organismus, měl by se zaměřit na jeho odkyselení. Jíst potraviny, které nejsou kyselotvorné je dobré pro prevenci, ale asi ne na překonávání potíží, když už má člověk organismus překyselený.
eva, (22. 04. 2016 08:11) Reagovat
tablety APO-OME 20RÁNO NA LAČNO CELÝ DEN BEZ ŠTÁV
radek, (02. 10. 2015 19:56) Reagovat
měl jsem spolužačku, která měla žaludek prý ve strašném stavu a tvrdila, že si někdy zavádí hadičku do žaludku i sama. Přiznám se, že mi to přišlo jako hloupost, ale přemýšlel jsem nad tím a teď se chci zeptat, zda je to opravdu možné
Jana Blovská, (17. 01. 2017 21:16) Reagovat
Potíže se žaludkem mám už léta i mě praskl vřed ktarý jsemvyzvracela později jsem zrpěla na zánět žaludku gastronomie vůbec nic není už jsem jí podstoupila čtyřikrát trvá tři minuty tedˇ mám zánět znova dostala jsem léky které budu brát tři měsíce pomáhá mě kefír jogurt a brambory jen s kuřecím masem a mrkví dušené pouze na vodě je to nepříjemná bolest ale musím vydržet
Jana, (15. 02. 2018 06:34) Reagovat
Dobrý den,mám dlouhodobě průjem, křeče v břiše,může být počátek mých potíží v žaludku, žlučníku nebo ve dvanácterníku.Odhalí se potíže sonem nebo musím na gastroskopii?Bojím se ,prosím, napište mi svůj názor, moc Vám předem děkuji.
Ludmila, (16. 03. 2018 19:26) Reagovat
Mě bolí jen občas žaludek,ale když už bolí tak pořádně.To mám u toho zimnici,bolí páteř a motá se mi hlava.Máte vyzkoušené náké léky které pomohou?
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Bolest žaludku
Kontakty