Úvod Vyšetření žaludku

Vyšetření žaludku

Vyšetření žaludkuVyšetření žaludku probíhá různé. Lékaři ke stanovení diagnózy mohou využívat prohmatání břicha či sonograf. Je-li nutné pečlivější vyšetření žaludku, využívá se gastroskopie.
Gastroskopie se provádí v případech, že má pacient problémy s břichem, poruchou trávení či nevysvětlitelné bolesti. Pomocí gastroskopie lze odhalit zánět sliznice, vřed žaludku, karcinom žaludku atd.

Blíže o gastroskopii

Gastroskopie představuje zobrazovací metodu, díky které si může lékař prohlédnout vnitřní stěnu žaludku. Provádí se tak, že doktor zavede pacientovi ústy hadičku, která sahá až do žaludku. Na konci této hadičky je kamera a zdroj světla. Gastroskopie také slouží k vyšetření jícnu či dvanáctníku.
Ke gastroskopii se přistupuje nalačno. Nesmí se jíst alespoň šest hodin před vyšetřením. Proto se nejčastěji vyšetření provádí ráno.
Gastroskopie není bolestivá, ale je nepříjemná. Provádí se při vědomí, pouze u dětí se přistupuje k narkóze. Nejdříve je pacientovi do hrdla stříknutý znecitlivující sprej a poté mu je vsunuta hadička do žaludku.

Prevence bolesti žaludku

Ovoce zeleninaNěkteří lidé mají větší sklony k bolestem žaludku, jiní méně. Chcete-li dělat maximu pro prevenci bolesti žaludku, volte zdravou skladbu jídelníčku obsahující hodně ovoce, zeleniny a cereálií.
Naopak byste se měli vyhnout nadměrnému množství tuku, mastných jídel atd. Mezi rizikové faktory přispívající k bolení žaludku patří kouření, nadměrné množství alkoholu a častý stres. Nezdravé je samozřejmě přejídání, které bolest břicha mnohdy způsobuje.
Nutné je také dodržovat hygienu a potraviny omývat. Vyhnete se tak nákaze bakteriemi, které rovněž způsobují bolesti žaludku.
Pokud máte sklony k bolesti žaludku, užívejte bylinky či různé potravinové doplňky na zklidnění žaludku. Jsou běžně k dostání v lékárně či v různých internetových prodejnách.


Diskuse (35 komentářů)

Puškin, (04. 10. 2012 10:25) Reagovat
Jednou v životě jsem prošel gastroskopií a stačilo mi to, také jsem vůbec nedokázal potlačit dávivý reflex...
Venca, (22. 01. 2013 06:07) Reagovat
No tak to mám tedy vyhlídky. Taky na to příští týden půjdu. Jak dlouho takový vyšetření trvá? Už abych to měl za sebou.
Miloš, (14. 02. 2013 08:24) Reagovat
Já tím vyšetřením prošel, ale už je to dlouhá doba, takže si ani přesně nepamatuju, jak dlouho to trvalo, ale nemyslím si, že by to bylo delší než čtvrt hodiny.
Jitka, (05. 03. 2013 15:06) Reagovat
Já si fakt byla téměř jistá, že to neudržím a pozvracím se. Byl to boj, nepříjemný, ale když člověku nic jiného nezbývá, musí zatnou zuby a vydržet.
Šárka, (23. 04. 2013 05:20) Reagovat
Nic příjemného, ale ty dávivé pocity jsem docela zvládala. Samozřejmě jsem je měla, ale čekala jsem to horší. Je to dost individuálního. Dá se to vydržet. Hlavně všem přeju, aby toto vyšetření u nich neodhalilo nic závažného.
Standa, (23. 04. 2013 06:55) Reagovat
Tak už to mám opět za sebou.Jak už jsem psal v minulém příspěvku , bolí mne žaludek celý den , někdy mám až křeče , je jedno jestli jím nebo ne.Výsledek - vše v pořádku. Tak to jsem nečekal.Ale jsem rád že tam nic závažného není.Tak asi další vyšetření, musí se přece najít důvod.Jinak samotné vyšetření , stříknou Vám do krku znecitlivující látku , položíte se na bok a trvá to tak cca 3. minutky.Je to fakt rychlé.Doktorovi jsem hned řekl že jsem dávivý a tak mi nabídl uklidňující injekci.Moc jsem si od toho nesliboval , ale rád jsem souhlasil.Takže po stříknutí spreje do krku ještě injekce a šlo se na to.Rozdíl jestli si to necháte udělat s nijekcí nebo bez ní je naprosto nečekaný.Po injekci ležíte jak v polospánku a celé to absolvujete bez větších problémů.Žádné velké dávení jako když mi to dříve dělali bez ní. Šel jsem tam úplně vystresovaný a teď už se toho bát nebudu.Moje rada pro dávivé , nechte si píchnout injekci a vydržíte to lehce.A přeju ať to dobře dopadne.
Monika, (14. 06. 2013 14:06) Reagovat
Děkuji za váš příspěvek. také se chystám na tohle vyšetření a bojím se docela dost. Jsem na tyhle věci taky citlivější. Řeknu si o injekci a snad to proběhne v pořádku. Už aby to bylo za mnou.
Sandra, (12. 07. 2013 07:47) Reagovat
Přítel na tom také nedávno byl - nic příjemného, ale prý zažil i horší věci. Já si to moc nedokážu představit, hodně bych se toho bála, ale já jsem takový strašpytel, když mě mají cokoliv dělat.
Jitka, (12. 07. 2013 11:07) Reagovat
Mela jsem bolesti leta, zadne vystreni nikdy nic neodhalilo. Az mi jeden stary internista řekl, ze mam pravdepodobne prilis agresivni zaludecni stavy, mam vypit 30-15 minut před KAZDYM jídlem sklenici vody aby se zredily a jist mensi porce. Chvilku to trvalo nez se to usadilo, ale uz jsem leta bez problemu a je to skvele. Jednoducha a opravdu ucinna rada, zbytecne jsem se roky trapila a obihala doktory.
MartinaIrena, (15. 07. 2013 12:43) Reagovat
A můžu se Vás zeptat, jak se Vaše bolest projevovala?
Tereza, (03. 12. 2013 19:46) Reagovat
3 minuty? Tak to tedy nechápu, proč já tam s hadicí v žaludku ležela 20 minut, navíc odběr vzorků z žaludku byl dost hrozný, byl to zážitek na celý život, ještě teď mi z toho není nejlíp, příště bych si tu injekci asi dát nechala. Ale jsou horší věci...
maria, (08. 10. 2013 18:44) Reagovat
Dnes mne zacal neskutecne bolet zaludek,mam bolesti jenom pri chuzi a nevim co muzu jist,jsem diabetik lecena inzulinem to znamena ze jist musim minimalne 3x ale mam bolesti poradte mi prosim co muzu jist dekuju
Vendula, (04. 11. 2013 15:08) Reagovat
V poslední dny mě téměř neustále tlačí žaludek. Stačí, když s ním něco málo - třeba jen ovoce nebo jogurt a hned mě tlačí. Bojím se, aby to nebyl prvotní příznak nějaké vážnější nemoci, ale nemám další příznaky, tak nevím, jestli mám s tím hned letět k doktoru, nebo ještě počkat. Je to asi týden, deset dní, co to mám. Nemá někdo s něčím podobným zkušenosti?
monika, (05. 01. 2014 06:45) Reagovat
ja mam bolesti v řaludku a jeto hrozna bolest byla jsem gastroskopie a nic mi ne našli beru prašky a vubec mi nepomahaji zitra jdu spatky svemu lekaři tak uvidim pak vam na pišu zatim ahoj
Tami, (03. 03. 2014 14:16) Reagovat
Dejte vědět. Já mám podobné problémy. Mám často bolesti v břichu - až křeče. Myslela jsem si, že to budou možná vředy, také jsem byla gastroskopii. Vředy prý nemám, ale nedokážou mi říct, co by to mohlo být. Až se cítím jako simulant. Jsem z toho zoufalá, kdyby mi objevily, co to je, tak bych to alespoň mohla léčit, ale takhle nevím co s tím.
Anna, (10. 07. 2014 05:43) Reagovat
A nemůže to být psychického původu? Žaludeční neuróza dokáže hodně potrápit a přitom zřejmě nejde odhalit běžnými vyšetřeními. Spíše se k ní dojde vylučovací metodou. Pokud se stresujete, můžete ji mít. V tom případě byste měla zapřemýšlet o zdravějším životním stylu s minimem stresu (naučit se třeba relaxační metody) a podpořit to třeba nějakými bylinkami.
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Bolest žaludku
Kontakty