Úvod Příznaky potíží se žaludkem

Příznaky potíží se žaludkem

Bolest žaludku - mužBolesti žaludku signalizují, že s tímto orgánem není vše v pořádku. Jsou i další příznaky, které napoví, že je třeba podstoupit vyšetření žaludku. Patří mezi ně:

  • pálení žáhy: Jde o nepříjemný pocit, které může vyvolat dráždivé jídlo. Někteří lidé však mají s ní větší problémy a pálení žáhy se u nich objevuje téměř samo od sebe. Jde o předráždění kyselinou chlorovodíkovou nebo žlučí. Je častá v těhotenství.
  • nechutenství: Ztráta chuti k jídlu může signalizovat problémy se žaludkem, ale ne vždy s ním souvisí. Objevuje se i u mnohých dalších nemocí, např. anémie (chudokrevnost), mentální anorexie atd.
  • říhání: Říhání je způsobené únikem vzduchu ze žaludku. Únik vzduchu je doprovázený zvukovým projevem. Po jídle je říhání normální. Někteří lidé však opakovaně říhají. V tomto případě může být příčinou nějaký problém spojený se žaludkem.
  • škytavka: Vzniká drážděním bráničního nervu. Její příčiny jsou různé. Objevuje se po podráždění mající příčinu v konzumaci určitých pokrmů či šumivých nápojů, ale také je někdy projevem onemocnění mozku či nádoru.
  • regurgitace: Jde o návrat šťáv do úst, někdy se může vracet s trochou žaludečního obsahu. Nejde však o zvracení. Dotyčný cítí kyselou či hořkou chuť žaludečních šťáv.
  • nauzea: Při bolestech břicha je častá i nevolnost, nucení na zvracení a samotné zvracení. Zvracení může být mechanické (překážka v trávicí trubici), reflexivní (po dráždění určitých receptorů) či centrální.

Diskuse (37 komentářů)

Anna, (21. 04. 2015 09:07) Reagovat
Nedávno mi bylo strašně špatně od žaludku a nakonec jsem zvracela a zvratky měly červenou barvu, aniž bych v předchozích dnech cokoliv červeného jedla. Mohlo by jít o krev? Od té doby ( je to 14 dní) mě žaludek ještě trošku pobolívá (nic vážného), ale trochu mě právě vyděsila ta červená barva.
Zdena, (30. 08. 2015 12:29) Reagovat
Pokud jste nic červeného nejedla, tak je to divné. Ani jste nic červeného nepila? Nemusí asi jít hned o krev, ale jestli vám břicho pořád pobolívá, k lékaři byste měla zajít.
Tereza, (29. 10. 2015 14:00) Reagovat
v poslední době mě žaludek nepříjemně tlačí. Většinou po jídle, ale neznamená to, že bych se přejídala. Můžu toho sníst málo, ale krátce na to je mi nepříjemně - někdy víc, někdy míň. Nevíte, co by to mohlo znamenat?
Verunka, (15. 11. 2015 16:22) Reagovat
to může být celá řada rozmanitých problémů. Takhle bez sona břicha nebo dalších vyšetření vám nikdo neporadí tak, abyste byla spokojená. Zajděte k lékaři a hned budete vědět, na čem jste. Je to lepší, než se nadměrně strašit či naopak falešně uklidňovat.
Rosie, (21. 12. 2015 11:50) Reagovat
Dobrý den Terezo, mám uplně stejné problémy, díky nim jsem našla Váš dotaz. Byla jste již na vyšetření? jestli ano kde byla potíž?díky za odpověď. Rosie
Klára, (29. 12. 2015 15:23) Reagovat
V poslední době mě taky pobolívá žaludek - ne nějak hodně, ale třeba po kávě nebo po vínu nebo po nějakých jídlech. Tak nevím. Partner mi straší, že to můžou být vředy, ale to si říkám, že by bolelo víc. Nejspíš budu muset k doktoru, protože když brouzdám po netu, tak zjišťuju, že to může být cokoliv.
Nový příspěvek
Copyright 2006–2023 © Bolest žaludku
Kontakty